kwietnia 06, 2009

Żubr i sosny na szczudłach


Sosny na szczudłach

Spała to znana miejscowość wypoczynkowa nad Pilicą na terenie dawnej Puszczy Pilickiej, obecnie Spalskiego Parku Krajobrazowego. Posiada dobre warunki klimatyczne. W jej okolicach odbywały się polowania w których uczestniczyli królowie polscy, carowie rosyjscy i prezydenci Polski Międzywojennej. Podczas zaborów tereny te należały do Królestwa Polskiego, którego władcami byli carowie rosyjscy. W 1884 roku wybudowano tu letnią rezydencję Cara Aleksandra III. Spała gościła w tym czasie wiele koronowanych głów z całej Europy. Po odzyskaniu niepodległości Spała była letnią rezydencją prezydentów Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego. Leczył się też tutaj Józef Piłsudski.
W Spale znajdują się zabytki o bardzo ciekawej architekturze: drewniany kościółek z 1923 r. w stylu zakopiańskim, murowana wieża cisnień z pocz. XX w., zabytkowy most żelbetonowy na rzece Pilicy, budynki osady pałacowej (resztki pałacu, dawne hotele itd.). W centrum Spały znajduje się park w stylu angielskim z wieloma egzotycznymi okazami drzew. W całej Spale znajdziemy pomniki przyrody a wśród nich około 100 wspaniałych dębów o obwodzie do 5 metrów. Z okazji 50 - lecia AK przy starym koścółku wybudowano letni koścół polowy. Warte odwiedzin jest muzeum - Dom Pamięci Pomordowanych Leśników. Ciekawą architekturą wyróżnia się duży budynek dawnej wozowni i oranżerii z XX w.
Symbolem Spały jest naturalnej wielkości żeliwny posąg żubra, stojący w parku w centralnym punkcie osady. Obecnie Spała znana jest przede wszystkim jako ośrodek sportu, rekreacji i wypoczynku. Centralny Ośrodek Sportu jest jednym z bardziej znanych w Europie. W skład kompleksu wchodzą kryte hale sportowe i basen, siłownie, gabinety odnowy biologicznej, gabinet krioterapii, korty i hotele.

Znalazła: Agnieszka K

Wotum za narodziny syna


Murowany, romański kościół św. Idziego w Inowłodzu (powiat tomaszowski, gmina Inowłódz) został ufundowany w 1086 roku przez króla Władysława Hermana jako wotum za narodziny syna – Bolesława Krzywoustego.
Świątynia została zniszczona w czasie I wojny światowej (1915 r.), a w okresie międzywojennym zrekonstruowana przez architekta Adolfa Szyszko-Bohusza (1936-38).
Kościół został wzniesiony z miejscowego piaskowca na lewym brzegu Pilicy. Składa się z prostokątnej nawy z półkolistą absydą od wschodu i okrągłą wieżą pokrytą czerwonym dachem w kształcie stożka od zachodu (w czasie rekonstrukcji przybyła jej jedna kondygnacja).
W romańskich ścianach umieszczone są małe, półokrągłe okna i podobne drzwi. Wskutek zawieruch wojennych kościół służył także jako twierdza – dlatego mur jest gruby, a niewielkie okna dostosowane do wystawienia strzelby.
Według starych kronik nad wielkim ołtarzem umieszczony był łaciński napis: „Władysław Herman, król Polski, brat Bolesława, zabójcy św. Stanisława biskupa , zbudował wiele kościołów w Polsce po wezwaniem św. Idziego, ten także kościół z jego klasztorem na szczycie tej góry zbudował zakonnicami obsadził i sowicie go wyposażył dziesięcinami, szczególnie z osady u stóp tej góry położonej, przyległymi do niej polami oraz wieloma innymi dochodami”.

Znalazła: Agnieszka K

Zięć starszy od teściowej?!

LUBOCHNIA

Pośrodku cmentarza parafialnego w Lubochni (współrzędne geograficzne: N 51°35’ 56,3’’ E 20°03’01,1’’) za żeliwnym ogrodzeniem znajduje się żeliwny nagrobek. Napis na płycie informuje: "TU SPOCZWAJĄ KAROLINA AUGUSTA Z SIEGMUNDóW BOGUSŁAWSKA WDOWA PO WOJCIECHU BOGUSŁAWSKIM AUTORZE ZMARŁA D. 7. MAJA 1867 MAJĄC LAT 69". Po przeciwnej stronie płyty nagrobnej upamiętniono pochowaną w tym samym miejscu matkę pani Karoliny, Marię Fryderykę z Schmidtów Siegmund.Z arytmetyki wynika, że Wojciech Bogusławski (1757-1829), znakomity aktor, wieloletni dyrektor Teatru Narodowego, twórca pierwszej polskiej opery narodowej Cud mniemany, czyli krakowiacy i górale, był starszy od swojej trzeciej żony, Karoliny Augusty, o 41 lat. Zięć okazał się także nieco starszy od teściowej - gdy w 1766 r. przyszła na świat, Bogusławski był już dziewięcioletnim chłopcem! Ach, ci artyści!

http://www.polskaniezwykla.pl/
Znalazła: Ola K